دبیرکل محترم سازمان ملل متحد،
در روزهای گذشته دنیا شاهد تجاوز نظامی روسیه به خاک اوکراین بود که قریب ۳۰ سال پیش با رعایت کلیه‌ی قواعد حقوق بین‌الملل، اعلام استقلال کرده است. اوکراین نیز با مقاومت قابل تحسینی در مقابل این تجاوز ایستاده است. مردمی که نمی‌خواهند بی سر و صدا زیر پوتین‌های متجاوزان له شوند و این خود ندایی است به جهانیان تا به کمک آنها بشتابند. من به عنوان زنی که در کشوری زیسته‌ام که ۸ سال تمام مستقیما درگیر جنگ بوده است، می‌توانم وحشت ناشی از جنگ و خشونت عریان علیه انسان‌های بی‌دفاع را تصور کنم و وحشت خود از تجاوزی چنین بی‌پروا را به شما اعلام کنم. این جنگ نبردی بین دمکراسی و دیکتاتوری است، اما خوشبختانه مردم اوکراین در این نبرد تنها نیستند و دنیا با نگرانی زیادی به کمک اوکراین شتافته است.

در این جنگ، مردم معترض روسیه که هزینه‌های جنگ را پرداخت می‌کنند نیز مورد سرکوب قرار می‌گیرند و کسانی چون الکسی ناوالنی به عنوان معترضی تاثیرگذار در زندان است. در عین حال حافظه‌ی تاریخی مردم جهان به یاد می‌آورد که «اراده‌ی آهنین» هیتلر با اراده‌ی عمومی مردم جهان شکسته شد.

من اظهارات قابل تحسین شما را در آغاز حمله‌ی پوتین شنیدم، «به نام انسانیت» والاترین فراخوانی که شما انجام دادید. اما متاسفانه متجاوز گوش شنوایی در این خصوص نداشت. او برای شرافت، آزادیخواهی  و استقلال‌طلبی مردمان اوکراین و جهان حسابی باز نکرده بود.

من نیز مثل میلیون‌ها انسان در سراسر جهان از این تجاوز گستاخانه وحشت زده‌ام و در همبستگی با مردم اوکراین و ایستادن در کنار آنها اظهار می‌دارم که صلح جهانی بدون ایستادگی در مقابل تجاوز نظامی روسیه و حمایت از اوکراین بی‌معناست. از این رو از جنابعالی تقاضا دارم از کلیه‌ی ظرفیت‌های بین‌المللی برای پایان دادن به این تجاوز آشکار استفاده فرمایید.
با آرزوی پایان همه‌ی جنگ‌ها
نسرین ستوده
ایران- تهران
اول مارس ۲۰۲۲